”Som att dyka från en trampolin” – så här funkar transcendental meditation

Sitt ner och blunda en stund två gånger per dag. Låter det svårt? Inom transcendental meditation är det enkla det rätta, och rutinen det väsentliga. Här berättar Sixten Olovsson om den tusenåriga läran som blivit populär inom forskarvärlden.
Han hade först tänkt bli teoretisk partikelfysiker, men intresset för kopplingen mellan kvantfysik och medvetande tog överhand. Sedan 1974 har Sixten Olovsson arbetat som lärare i transcendental meditation (TM), som bygger på den flera tusen år gamla vedatraditionen och startades på 1950-talet av Maharishi Mahesh Yogi. I Sverige har mer än 85 000 personer lärt sig metoden.
– Det är en metod som alla kan lära sig, därför att den bygger på en naturlig dragningskraft. Vi dras automatiskt mot det som är positivt och behagligt, säger Sixten Olovsson.
TM bygger på en princip som kallas transcendering, vilket innebär att hjärnans olika delar blir maximalt samordnade med varandra. Över 600 forskningsstudier har gjorts på TM och resultaten visar att det är den upprepande rutinen som stärker kopplingarna i hjärnan.
– Utövar man TM regelbundet 20 minuter två gånger om dagen, livar det upp alla delar i hjärnan. Man upplever ett större lugn och samtidigt en större närvaro.
”Det djupaste tillståndet är det mest positiva, där man upplever full inre frihet, balans och glädje..”
– Forskarna har också sett att människor som har mer flow i sina liv har en bättre samordning i sin hjärna, berättar Sixten och ger ett exempel från en högstadieskola i San Fransisco där man 2009 hade högst våldsnivå och sämst betyg i hela regionen. Ett år efter att eleverna fått lära sig TM, hade skolan förändrats så mycket att rektorn fick utmärkelsen årets rektor bland alla högstadieskolor i USA.
– De som lyckas bra i skolan har en fungerande hjärna där de olika delarna är bra samordnade. De som får dåliga betyg har dålig samordning i hjärnan och skolan gör inget åt detta. Man utvecklar inte eleven, trots att det finns bra verktyg för det.
För att bli lärare i TM går man en fem månader lång internationell utbildning på heltid och blir sedan certifierad av organisationen Global Country of World Peace. Oavsett var i världen man utbildar sig – på Bali, i Thailand, Europa eller USA är upplägget detsamma.
Transcendental meditation lärs ut på samma sätt över hela världen. De första sju stegen innehåller en allmän introduktion i två delar, en kort intervju, samt fyra lektioner fördelade på två timmar per dag.
Därefter följer en lektion ungefär varannan vecka i tre till fyra månader. Efter dessa lektioner kan man delta i andra specialträffar och komma för att meditera tillsammans med andra.
– Det viktiga är att få in en rutin i sitt liv. Inom TM rekommenderar man alla att meditera två gånger om dagen oavsett var man befinner sig eller hur bullrigt det är runtomkring. De flesta gör sin meditation hemma eller på jobbet, fast man kan göra den där man råkar vara för stunden, säger Sixten.
Under den personliga instruktionen med läraren får eleven ett individuellt utvalt mantra med en speciell ljudkvalitet. Det är ett särskilt ord som väljs ut för att passa varje enskild person och som gör det lättare att hitta stillheten inom sig. Sixten Olovsson liknar vårt inre vid en sjö – på ytan går det vågor men på botten är det helt stilla.
– När man transcenderar lämnar man ytan. Uppmärksamheten dras inåt automatiskt och man upplever lugn och närvaro. I det djupaste stadiet upplever man fullständig stillhet och maximal närvaro, säger Sixten och avslutar med en jämförelse:
– Om man dyker ner i en bassäng ställer man sig först på en trampolin, positionerar kroppen i rätt vinkel och sedan sköter tyngdkraften resten. Samma sak med TM. Det djupaste tillståndet är det mest positiva, där man upplever full inre frihet, balans och glädje. Man dras automatiskt till det.
Mer om transcendental meditation
* Ingen särskild utrustning krävs. Man sitter bekvämt och blundar. Ingen musik eller annan styrning.
* Lämplig för alla, även nybörjare, man behöver ingen tidigare erfarenhet.
* Lärarna är certifierade.
* Man måste lära sig direkt på plats av en erfaren lärare som kan stämma av hur det går och korrigera när det är nödvändigt. Om någon inte kan ta till sig
instruktionerna på rätt sätt, får de extra personligt stöd. Vid den personliga intervjun innan kursstarten ser man också till att checka av så att personen är i tillräcklig balans för att kunna lära sig och ta till sig ny kunskap.
* Många upplever TM som en effektiv, lättillgänglig och kravlös meditationsform.
* TM finns på olika platser runt om i hela landet, läs mer på webbsidan tm-meditation.se.