Yogaklass: Slow flow med gongbad
Med den här klassen bjuder yogaläraren Anna Nykvist, som även är skribent här på Yoga för dig och till vardags undervisar på Hagabadet i Göteborg, in till mer av närvaro.
Här kan du ta del av klassen
– Det blir tillfälle att stanna upp och skapa en ö av varande i havet av konstant görande. En klass där vi släpper taget om prestationen, att något ska se ut eller vara på ett speciellt sätt, och istället bara låter allt få vara precis som det är. Här får du chansen att verkligen lyssna in din kropp med hjälp av långsamma, sköna flöden med andetaget som vår guide, säger hon.
Klassen avslutas med vibrerande och stressreducerande gongbad där du får chansen att släppa taget totalt.
Ja tack, jag vill ha full tillgång till yogafordig.nu för 19 kr/mån.
Ja tack, jag vill ha nyhetsbrev från Yoga för dig!
Hur kom du in på det här med yoga?
– Så länge jag kan minnas har jag alltid haft ett stort intresse för träning och hälsa, och redan i tonåren gick jag på ett elitidrottsgymnasium. I tidiga 20-års åldern fick jag stressproblematik och upplevde att jag inte hade några som helst verktyg eller tekniker att ta till, varken för stresshantering eller för att lyssna inåt. Jag trodde att jag var mina tankar och fastnade i en ond spiral av att konstant vilja vara duktig och andra till lags. Jag kom över en bok om mindfulness och började praktisera på egen hand och på den vägen är det.
Som för många andra var det hennes eget lidande, eller dåliga mående, som förde henne in på yogans väg. Först via mindfulness och meditation, och sedan vidare in i yogans värld.
– Kroppen besitter så mycket visdom och talar till oss om vi bara vågar stanna upp och lyssna, säger hon.
Vad är din drivkraft till att undervisa yoga?
– Det är utan tvekan att jag vill hjälpa andra människor att må bättre, landa i sig själva och lyssna inåt. Jag tycker egentligen att det är jätteläskigt att tala inför grupp och stå längst fram men det är en rädsla som yogan och meditationen hjälpt mig övervinna. Jag upplever att teknikerna fungerar och att de har potentialen att hjälpa oss läka, transformeras och bli mera oss själva. Att inse vad det är som är viktigt för oss och hur vi vill leva våra liv.