Zinat Pirzadeh: Jag ska driva med allt och alla på Yogagalan

Zinat Pirzadeh är klar för Yogagalan på Södra Teatern 9 februari. ”Jag lovar att vara elak och driva med allt och alla”, säger Zinat Pirzadeh. Se filmen där hon även talar om kampen för mänskliga rättigheter.
Se filmen där hon driver med yogavärlden och talar allvarligt om mänskliga rättigheter
Zinat Pirzadeh, som beskriver sig själv som komiker, författare – och yogafreak, är klar för Yogagalan. Hon uttrycker stor entusiasm över uppdraget när Yoga för dig träffar henne i hennes studio/oas/tillflykt/kontor i en förort till Stockholm. Och hon garanterar att vara elak mot alla i yogabranschen.
– Men även när jag är elak är jag ganska snäll. Jag kommer att vara elak men alla kommer att gå därifrån levande, skrattar hon.
Zinat Pirzadeh utövar vad hon kallar kaosyoga och kommer att agera standup på Yogagalan.
Under samtalet berör Zinat Pirzadeh även allvarliga ämnen. Zinat är prisad som försvarare av mänskliga rättigheter och fungerar som ambassadör för svenska FN-förbundet.
– Jag är jättestolt över det. Jag kämpar mycket för barn, ungdomar och kvinnor.
Hon ser ett ändlöst behov av insatser och efterlyser tydligare ställningstaganden.
– Mycket kan göras bättre. Vi ska inte förhandla med länder som inte har respekt för mänskliga rättigheter, säger hon.
Övriga programpunkter på Yogagalan 2017 är bland annat:
-Livemusik med Therese Åkerlund
-Akrobatik
-Folkmusik
-Erik Rosales, Sirqus Alfon, får vi se i rollen som konferencier
Därtill nomineringar och mingel, flerrättersmiddag från vegoinspirerade Mosebacke Etablissement, mm.
Läs mer, anmäl dig och nominera din älskade yogalärare på www.yogagalan.se
Här kan du se filmen:
Läs mer om Yogagalan: Nominera din yogalärare och anmäl dig på www.yogagalan.se